JAK BEZPIECZNIE ZWIEDZAĆ CYFROWY ŚWIAT

Rodzicu!

Uczysz swe dziecko jak należy się zachowywać na placu zabaw, w sklepie, przy przechodzeniu przez jezdnię. A czy dajesz dziecku wskazówki jak należy się zachowywać w Internecie?

Brak ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w prawdziwym życiu.

Opracuj wspólnie z dzieckiem zasady korzystania z komputera

i Internetu. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby.

Zapoznaj dziecko z NETykietą.

Zasady netykiety poznasz na stronie www.sieciaki.pl

Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem zarówno wiedzy jak i rozrywki.

Światowa sieć rozwija się coraz szybciej, stając się niemal powszechnie dostępnym medium. Korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy. Badania pokazują, że dwie trzecie dzieci w wieku 3-6 lat korzysta z Internetu częściej niż raz w tygodniu.

Można się zastanawiać, czy tak małe dzieci w ogóle powinny używać komputera i Internetu. Decyzja należy do rodziców.

Wydaje się, że jeżeli odbywa się to pod ścisłym nadzorem dorosłych i z wykorzystaniem bezpiecznych oraz przyjaznych dzieciom serwisów internetowych, a także w ograniczonym wymiarze czasowym, to nie stanowi to zagrożenia dla dzieci. Czas pierwszych kontaktów z komputerem i Internetem jest doskonałym momentem, aby poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami. Zadanie rodziców polega na wprowadzeniu dzieci w świat komputerów i Internetu.

Program „Necio.pl – zabawa w Internet” wykorzystuje fabułę i zasoby serwisu edukacyjnego www.necio.pl ,

którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie.

Bohaterem serwisu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”.

Zajrzyjcie tam wspólnie z dzieckiem.

A tu można znaleźć katalog bezpiecznych stron:

Opracowała:

Agnieszka Janicka