Gdzie znaleźć Rzecznika Praw Ucznia?

Rzecznik Praw Ucznia  Monika Michalczyk  przyjmuje w czwartki od 12.30 do 13.00 w świetlicy szkolnej. W przypadku pilnego kontaktu lub skrępowania daną sytuacją uczeń może skontaktować się również za pomocą e- maila pod adresem: michalczyk-91@wp.pl.

Kim jest Rzecznik Praw Ucznia?

Rzecznik Praw Ucznia jest to nauczyciel, który stoi na straży przestrzegania praw i obowiązków Uczniów naszej szkoły. W tym celu współpracuje  z wychowawcami, nauczycielami , pedagogiem oraz psychologiem szkolnym.

Czym zajmuje się Rzecznik Praw Ucznia?

Rzecznik Praw Ucznia zajmuje się wyjaśnianiem zgłaszanych przez Uczniów skarg oraz wyjaśnianiem problemów uczniów w relacjach międzyludzkich: Uczeń – Uczeń , Uczeń – Nauczyciel. Rzecznik Praw Ucznia dba o to, by każdy Uczeń naszej szkoły czuł się bezpiecznie  i dobrze w szkole ,do której uczęszcza i  by nie naruszano jego praw oraz pozwalano mu na realizację jego obowiązków.

Kto jest Rzecznikiem Praw Ucznia?

Rzecznikiem Praw Ucznia od 2016 roku jest Monika Michalczyk – wychowawca świetlicy.  Absolwentka studiów z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Fascynuje ją świat motoryzacji, bardzo lubi  zwierzęta i podróże  oraz bardzo ceni sobie kontakt z dziećmi i młodzieżą. Czyta wiele książek w wolnych chwilach. Lubi poszerzać swoją wiedzę, uwielbia uczyć się nowych rzeczy od dorosłych i dzieci.

Jaka jest procedura zgłaszania spraw do Rzecznika Praw Ucznia?

Każdy Uczeń powinien na początku spróbować rozwiązać swój problem sam  rozmawiając z drugim Uczniem lub z Nauczycielem. Jeżeli jednak w próbach rozwiązania problemu Uczeń napotyka na trudności, powinien zwrócić się o pomoc do  Wychowawcy. Jeżeli to nie odniesie skutku  - do Rzecznika Praw Ucznia. Zachowanie takiej kolejności jest ważne, ponieważ czasem problem może być rozwiązany  bez większego stresu, a poza tym każdy Uczeń musi pamiętać, że Wychowawca jest przyjaźnie nastawiony do każdego Ucznia i zależy mu na nim. W przypadku, gdy problem Ucznia jest skomplikowany, Wychowawca wraz z Pedagogiem i Rzecznikiem Praw Ucznia szukają skutecznego rozwiązania problemu.

Jak długo trzeba czekać na odpowiedź Rzecznika?

Zgłaszając swój problem na adres e- mail do Rzecznika na odpowiedź czeka się do 14 dni. Czasami  - jeżeli zgłaszany problem nie jest skomplikowany Rzecznik odpowiada bardzo szybko, jeśli natomiast w problem uwikłane są osoby trzecie – spisywany jest protokół i prowadzone szkolne dochodzenie. Odpowiedź na      e – mail Rzecznik przekazuje na adres w skrzynce odbiorczej.

Jakie plany w pracy z  Uczniami ma Rzecznik Praw Ucznia w roku szkolnym 2016/2017?

W roku szkolnym 2016/2017  Rzecznik Praw Ucznia zapozna Uczniów klas I z prawami i obowiązkami ucznia, natomiast w klasach II – VI przypomni jakie są prawa i obowiązki ucznia, w jakich szkolnych dokumentach znajdują się prawa i obowiązki ucznia. Planowane są też spotkania warsztatowe dotyczące zapobiegania przemocy i środków uzależniających. W listopadzie odbędzie się konkurs z wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia dla klas I- VI. Będziemy obchodzić również święto naszych praw. Będzie to z pewnością rok wytężonej pracy wszystkich Uczniów.

Gdzie szukać informacji od Rzecznika praw Ucznia?

Są dwa źródła, z których można zaczerpnąć informacji od Rzecznika. Są to:

• zakładka Rzecznika Praw Ucznia na stronie internetowej naszej szkoły
  • tablice informacyjne: na pierwszym piętrze dla klas I- III oraz na drugim piętrze dla klas IV-VI.

Rzecznik Praw Ucznia

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1