Klub Biblioteczny

Klub Bibliotecznyi działa w naszej szkole od września 2010 r. Głównym celem działalności Klubu jest: zwiększanie kompetencji czytelniczych uczniów, rozbudzenie ich aktywności poprzez angażowanie ich do prac bibliotecznych, zwiększanie zainteresowania książką oraz wyrabianie umiejętności współpracy z kolegami, uczenie samodyscypliny i kształtowanie wrażliwości estetycznej. Koło Biblioteczne ma także za zadanie służyć pomocą w pracach bibliotecznych podnoszących efektywność biblioteki szkolnej. Zajęcia Szkolnego Koła Bibliotecznego stanowią bardzo ważny element działalności biblioteki PG2. Uczestniczący w nich uczniowie oprócz zainteresowań czytelniczych rozwijają różnorodne zdolności. Przede wszystkim  poszerzają swoją wiedzę o książce i bibliotece, dzięki czemu lepiej rozumieją specyfikę i charakter pracy bibliotecznej. Uczniowie biorą również udział w procesie przekształcania biblioteki gimnazjum w szkolne centrum informacyjne i multimedialne, zdobywają umiejętności sprawnego korzystania ze źródeł informacji multimedialnej.

Do Klubu Bibliotecznego należy 9 uczniów klas Ic, Id,IId,IIa, IIIb którzy są zainteresowani książkami oraz działalnością biblioteki. Bardzo chętnie pełnią dyżury na przerwach, pomagają wypożyczać, doradzają czytelnikom oraz i pilnują porządku w bibliotece.

Spotkania członków klubu w roku szkolnym 2017/18 odbywają się w każdy wtorek w godzinach  1435 - 1520

Cele główne:

• wszechstronne rozwijanie zdolności ucznia (pisarskich, plastycznych, artystycznych, organizacyjnych itp.),
  • przygotowanie do sprawnego i świadomego poruszania się w świecie środków masowego przekazu,
  • promowanie twórczości uczniów,
  • poszerzanie wiedzy o bibliotece i jej zbiorach, poznanie specyfiki bibliotek różnych typów,
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
  • zachęcania do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym,
  • uczenie współdziałania w grupie,
  • racjonalne i twórcze wykorzystanie wolnego czasu,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności.

Zasady działania Klubu Bibliotecznego:

• do koła mogą przystąpić wszyscy zainteresowani uczniowie,
  • spotkania odbywać się będą w każdy wtorek i środę,
  • uczestnikom koła zostanie przedstawiony zarys planu działań, który może ulec zmianie jeżeli uczniowie zaproponują własne pomysły,
  • wspólnie z uczniami stworzony zostanie regulamin i wybrana nazwa dla koła,
  • zajęcia będą miały charakter indywidualny i zespołowy,
  • czas spotkań odnotowywany będzie w dzienniku zajęć.

Opiekun Klubu: Teresa Brodowska

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1