„Wychowanie młodzieży jest dla nas procesem,

w którym odkrywamy piękno, dobro i prawdę w każdym człowieku i wokół nas”

Publiczne Gimnazjum nr 2 istnieje od 1999 roku, a od 27 maja 2011 roku nosi imię Ostatniego Prezydenta na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Nasza szkoła od początku swojego istnienia zapewnia uczniom najwyższą jakość kształcenia i wychowania oraz rozwoju osobistego i społecznego. Potwierdzeniem są wyniki egzaminów gimnazjalnych oraz wysokie osiągnięcia uczniów naszego gimnazjum w konkursach na szczeblach  ogólnopolskim, wojewódzkim a także międzynarodowym. Naszą chlubą są laureaci konkursów wojewódzkich z języka angielskiego, matematyki, fizyki i historii.

Kadrę pedagogiczną Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Ryszarda Kaczorowskiego tworzą wykwalifikowani, pełni pasji i zaangażowania nauczyciele. Swoje lekcje  prowadzoną tak, by wzbudzić ciekawość u każdego ucznia i przekazać wiedzę w przystępny sposób.     W związku z tym wykorzystują nowoczesny sprzęt multimedialny i różne metody nauczania.

Szkoła dysponuje bardzo dobrze wyposażoną salą językową, salą komputerową, centrum multimedialnym, biblioteką oraz salą gimnastyczną. Działa u nas również stołówka i sklepik, który prowadzoną nasi uczniowie.

Nasza placówka umożliwia edukację młodzieży niepełnosprawnej. Jako szkoła z klasami integracyjnymi staramy się wychowywać uczniów w duchu tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Zapewniamy pomoc pedagoga i psychologa szkolnego, a także organizujemy pomoc z zakresu terapii pedagogicznej.

Stwarzamy możliwość rozwoju wielu talentów i pasji. Działają w naszej szkole różne klubu, m.in.:

• Prasowy, który wydaje szkolną gazetkę Beton.
  • Plastyczno-dekoratorski, gdzie pod czujnym okiem pana S. Goliszka nasi uczniowie mogą rozwijać swój talent plastyczny.
  • Teatralny, noszący nazwę Scena pod sceną, który w tym roku szkolnym uzyskał główną nagrodę, czyli Statuetkę Złotego NIT-u, w Nowodworskich Inspiracjach Teatralnych.
  • Dokumentacji archiwalnej, dokumentujący w postaci kroniki szkolnej wszystkie ważne wydarzenia.
  • Przyjaciół biblioteki, pracujący niestrudzenie przy boku p. T. Brodowskiej.
  • Geograficzny -  Kompas, gdzie uczniowie poznają egzotyczne kraje i mają możliwość zobaczyć urocze zakątki naszego regionu.
  • Radiowy, który dba o miłą atmosferę podczas przerw i zawsze obsługuje sprzęt podczas uroczystości szkolnych, a także dyskotek.
  • Zespół wokalny, niezastąpiony podczas uroczystości szkolnych.

W kwestii zajęć pozalekcyjnych szkoła i nauczyciele są otwarci na sugestie uczniów.

Aktywnie działa Samorząd Uczniowski, który inicjuje wiele imprez szkolnych, m.in. dyskoteki, wieczorki karaoke czy wieczory filmowe. Mamy liczne grono sportowców, którzy rozwijają swoje talenty na zajęciach SKS.

Aby wykształcić wrażliwość na drugiego człowieka zachęcamy uczniów do pracy w akcjach charytatywnych i na rzecz wolontariatu.

Tak więc naszymi atutami są:

• Wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych.
  • Osiągnięcia uczniów w konkursach przedmiotowych.
  • Profesjonalna kadra.
  • Dobrze wyposażone pracownie.
  • Ciekawe zajęcia pozalekcyjne.

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1
W NOWYM DWORZE