Nasz patron

„Kaczorowski Ryszard, nasz brat…..” – tak brzmią pierwsze słowa naszego hymnu szkolnego, który w całości poświęcony jest naszemu patronowi. Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, został wybrany na patrona Publicznego Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Staliśmy się pierwszą szkołą w Polsce, która postanowiła podążać śladami tego człowieka. A jak do tego doszło?

W roku szkolnym 2009/10 rozpoczęliśmy pracę nad projektem „Nadanie imienia szkole”. Powołany zespół opracował procedury i harmonogram wyboru patrona. Pierwszy etap zakończył się wyłonieniem przez społeczność szkolną 5 kandydatów, wśród których nie pojawiło się nazwisko ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Stało się to dopiero 13 maja 2010 roku. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zwrócili się do przewodniczącego zespołu ds. patrona z pisemną prośbą o włączenie Ryszarda Kaczorowskiego w poczet kandydatów. I tak dnia 20 maja 2010 roku w drodze głosowania cała społeczność szkolna zdecydowała, że to właśnie ten Wielki Patriota stanie się dla nas wzorem do naśladowania.

Dnia 27 maja 2011 roku naszemu gimnazjum zostało uroczyście nadane imię Wielkiego Polaka. Uczniowie  uzasadnili wybór Ryszarda Kaczorowskiego na patrona szkoły słowami: „…człowiek powszechnie szanowany, wymagający zarówno od siebie jak i od innych, z zasadami, od którego wręcz emanuje przedwojenna klasa i elegancja, ktoś szlachetny i kulturalny…”

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1
W NOWYM DWORZE