ZALECENIA DLA RODZICÓW DZIECI

Z NIEPŁYNNOŚCIĄ MÓWIENIA (Jąkanie)

·       U małych dzieci wprowadzamy okres ciszy – zajmujemy dziecko czymś,  co nie wymaga mówienia. W sytuacjach szczególnie trudnych pomagamy   sobie szeptem lub śpiewem.

·       Nie uświadamiamy jąkania – nie mówimy przy dziecku o jąkaniu, w rozmowach używamy raczej terminu niepłynność mówienia.

·       Nie stosujemy krytycznych uwag dotyczących mowy dziecka ( typu: mów wolniej, nabierz powietrza.....).- mówimy do dziecka powoli, spokojnie, z przeciąganiem samogłosek- dajemy poprawne wzorce wymowy

·       Nie przerywamy wypowiedzi dziecka – mimo trudności pozwalamy mu     wypowiedzieć się do końca

·       .Musimy mieć dużo cierpliwości do słuchania – słuchamy co dziecko mówi, a nie w jaki sposób

·       .Nie zmuszamy dziecka do mówienia, popisywania się przed innymi, nie zasypujemy dziecka pytaniami ( zwłaszcza należy wyeliminować natarczywy ton ), nie stawiamy dziecku zbyt wygórowanych wymagań związanych z mową ( artykulacją czy gramatyką ).

·       Nie stwarzamy okazji do pośpiechu.

·       Oszczędzamy system nerwowy dziecka:  zapewniamy dziecku maksymalny spokój, staramy się utrzymać dobrą atmosferę domową, likwidujemy sytuacje sprzyjające podnieceniu, silnym emocjom, ograniczamy oglądanie telewizji

Pamiętajmy, że złe relacje w rodzinie odbijają się negatywnie na psychice dziecka. Dziecko nie może być świadkiem kłótni, dyskusji dotyczących jego wychowania. Stan emocjonalny rodziców, zwłaszcza matki, przenosi się na dziecko.

·       Stosujemy rozsądny, konsekwentny styl wychowania ( niewskazany  nadmiernie wymagający i nadmiernie chroniący )

- odpowiednie do wieku wymagania i obowiązki ( dziecko nie może być przemęczone i nie może ulegać presji czasu )

- rozsądny system kar i nagród ( zawsze tłumaczyć za co dziecko zostało ukarane, karać pozbawianiem przyjemności, kara nie może być odraczana, musi być konsekwentna )

·       Zapewniamy higieniczny tryb życia

-      stałe pory posiłków, zabaw, nauki, snu

-     uprzedzamy o zmianach w harmonogramie, by nie zaskakiwać dziecka „ niespodziankami”

-     zapewniamy kontakt z przyrodą ( dużo ruchu na świeżym powietrzu, wyjazdy za miasto, spacery )

-         dbamy o odpowiednie dotlenienie dziecka ( wietrzymy pokój przed snem, w domu nie palimy papierosów )

·       Wzmacniamy poczucie własnej wartości – pokazujemy mocne strony dziecka.

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1
W NOWYM DWORZE